Międzynarodowy

MTS podejmuje decyzję w sprawie środków przeciwko Izraelowi: konieczną konsekwencją byłoby zawieszenie broni

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze w dużej mierze przychylił się do wniosku Republiki Południowej Afryki i większością głosów 16:1 i 15:2 zdecydował o zastosowaniu środków tymczasowych wobec Izraela. W uzasadnieniu przytoczono oświadczenia UNRWA i innych wyspecjalizowanych agencji ONZ.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję w sprawie wniosku Republiki Południowej Afryki o wprowadzenie środków tymczasowych w celu zapobieżenia ludobójstwu w Gazie.

Trybunał w Hadze stwierdza, że ​​tymczasowe środki przeciwko działaniom Izraela są właściwe.

Izrael musi podjąć wszelkie środki, aby zapobiec wszelkim działaniom naruszającym Konwencję. Izrael musi natychmiast zapewnić, że jego wojsko nie będzie już popełniać takich czynów. Należy zagwarantować podstawowe dostawy. Należy zapobiegać zniszczeniu ewentualnych dowodów naruszeń.

Izrael musi złożyć sprawozdanie na temat podjętych środków w ciągu jednego miesiąca.

Izrael musi karać wezwania do ludobójstwa.

Izrael musi podjąć natychmiastowe i skuteczne działania w celu normalizacji warunków życia.

Czyny, które nie mogą już mieć miejsca, to te określone w artykule II Konwencji o ludobójstwie:

  • Zabijanie członków grupy
  • Wyrządzanie poważnych szkód fizycznych lub psychicznych członkom grupy
  • celowe narzucenie zbiorowi warunków życia, które mogą spowodować jego fizyczne zniszczenie w całości lub w części
  • Nałożenie środków mających na celu zapobieganie porodom w grupie

Chociaż Republika Południowej Afryki w swoim pozwie wyraźnie wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni, sąd w swojej decyzji pominął ten termin. Jednak zawieszenie broni jest niewątpliwie warunkiem spełnienia tych wymagań.

Przed ogłoszeniem zostały określone wszystkie wymagania dotyczące właściwości sądu i podstawy nałożenia środków tymczasowych:

Czy istnieje spór między Republiką Południowej Afryki a Izraelem dotyczący Konwencji o ludobójstwie? Tak, co potwierdzają publiczne oświadczenia obu stron i wymiany dyplomatyczne.

Trybunał nie musi obecnie ustalać, czy doszło do ludobójstwa, a jedynie potwierdza, że ​​przynajmniej część czynów, o które Republika Południowej Afryki oskarża Izrael, jest objęta Konwencją o ludobójstwie. Za to odpowiada sąd.

Każdy kraj, który podpisał konwencję, może pozwać inny kraj, który ją podpisał. Pozew Republiki Południowej Afryki jest uzasadniony.

Czy istnieje podstawa do wprowadzenia środków tymczasowych? Tak.

Konwencja zakłada, że ​​celem jest zniszczenie znacznej części atakowanej grupy.

W działaniach wojskowych Izraela zginęło 25 000 Palestyńczyków, a 1,7 miliona zostało wewnętrznie przesiedlonych. Cytowane raporty wyspecjalizowanych agencji ONZ dokumentują katastrofę humanitarną. Sąd odnotował liczne oświadczenia izraelskich urzędników, które odczłowieczają dotkniętych mieszkańców. Cytowano m.in. Gallanta i Herzoga. Z punktu widzenia sądu zeznania Republiki Południowej Afryki są wiarygodne, a żądane środki przynajmniej częściowo są na nie odpowiedzią.

Potwierdzono pilny i trwały charakter szkody, jaka może wystąpić w celu ochrony praw dotkniętej grupy. Czołowi przedstawiciele ONZ wielokrotnie podkreślali, że zostaną spowodowane trwałe szkody.

Ludność cywilna w Gazie jest niezwykle bezbronna. Operacja wojskowa będzie kontynuowana i będzie trwała długo. Ludność nie ma dostępu do wody, żywności i leków. Katastrofalna sytuacja humanitarna będzie się nadal pogarszać aż do wydania ostatecznego werdyktu.

Kroki podjęte przez Biuro Prokuratora Generalnego Izraela w celu karania nawoływań do ludobójstwa nie są wystarczające.

Istnieją warunki zastosowania środków tymczasowych.

Część dotycząca środków tymczasowych rozpoczyna się w punkcie 78 instrukcji wydanej przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości :

„78. Trybunał uważa, że ​​w świetle sytuacji opisanej powyżej Izrael musi, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Konwencji o ludobójstwie, podjąć wszelkie środki w swojej mocy, aby uniemożliwić podejmowanie jakichkolwiek działań w stosunku do Palestyńczyków w Gazie objętych na mocy artykułu II niniejszej Konwencji, w szczególności:
(a) zabijanie członków grupy;
b) wyrządzić poważną krzywdę fizyczną lub psychiczną członkom grupy;
c) narzucić grupie warunki życia mające na celu jej fizyczne zniszczenie w całości lub w części oraz
d) nałożenie środków mających na celu zapobieganie narodzinom w grupie.
Trybunał przypomina, że ​​czyny te wchodzą w zakres Artykułu II, jeżeli są dokonywane z zamiarem zniszczenia, w całości lub w części, grupy jako takiej. Trybunał uważa ponadto, że Izrael musi ze skutkiem natychmiastowym zapewnić, że jego siły zbrojne nie popełnią żadnego z czynów opisanych powyżej.

79. Trybunał uważa również, że Izrael musi podjąć wszelkie środki w swojej mocy, aby zapobiec bezpośredniemu i publicznemu wezwaniu do popełnienia ludobójstwa na członkach grupy palestyńskiej w Strefie Gazy oraz ukarać je.

80. Trybunał uważa ponadto, że Izrael musi podjąć natychmiastowe i skuteczne środki w celu zapewnienia pilnie potrzebnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej, aby zaradzić wrogim warunkom życia, w jakich Palestyńczycy znajdują się w Gazie.

81. Izrael musi także podjąć skuteczne środki, aby zapobiec zniszczeniom i zapewnić zachowanie dowodów odnoszących się do zarzutów o czyny objęte zakresem artykułów II i artykułu III Konwencji o ludobójstwie, popełnione przeciwko członkom grupy palestyńskiej w Gazie.

82. W odniesieniu do środka, o który wnioskowała Republika Południowej Afryki, aby Izrael składał Trybunałowi sprawozdanie na temat wszystkich środków podjętych w wyniku tego postanowienia, Trybunał przypomina, że ​​zgodnie z art. 78 Regulaminu Trybunału ma prawo wymagać od stron: W związku ze środkami tymczasowymi podjęto decyzję o zwróceniu się do informacji. W odniesieniu do konkretnych środków tymczasowych, które zdecydował się zarządzić, Trybunał uważa, że ​​Izrael musi przedstawić mu sprawozdanie na temat wszystkich środków podjętych w celu wykonania tego zarządzenia w ciągu jednego miesiąca od daty niniejszego zarządzenia. Dostarczony w ten sposób raport powinien następnie zostać przesłany do Republiki Południowej Afryki, która wówczas będzie miała możliwość przedstawienia sądowi swoich uwag.

83. Trybunał przypomina, że ​​jego postanowienie o środkach tymczasowych ma moc wiążącą na mocy art. 41 Statutu i dlatego nakłada obowiązek na mocy prawa międzynarodowego na każdą stronę, do której skierowane są środki tymczasowe.”

Więcej na ten temat - ruch Republiki Południowej Afryki przeciwko ludobójstwu w Gazie

Blokując telewizję RT, UE chce uciszyć krytyczne, nieprozachodnie źródło informacji. I to nie tylko w odniesieniu do wojny na Ukrainie. Dostęp do naszej strony internetowej został utrudniony, a kilka platform mediów społecznościowych zablokowało nasze konta. Teraz od nas wszystkich zależy, czy dziennikarstwo będzie mogło być nadal prowadzone w Niemczech i UE poza głównym nurtem narracji. Jeśli podobają Ci się nasze artykuły, udostępnij je, gdziekolwiek jesteś aktywny. Jest to możliwe, ponieważ UE nie zakazała naszej pracy ani czytania i udostępniania naszych artykułów. Uwaga: Jednak wraz z nowelizacją ustawy o audiowizualnych usługach medialnych z dnia 13 kwietnia Austria wprowadziła zmianę w tym zakresie, która może dotyczyć także osób prywatnych. Dlatego prosimy o nieudostępnianie naszych postów w mediach społecznościowych w Austrii do czasu wyjaśnienia sprawy.

Zapisz się do newslettera

Szybkie i rzetelne wiadomości od RT DE:

Oferujemy możliwość codziennego otrzymywania e-mailem najważniejszych wydarzeń RT News.

transparent
Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej
Zezwól na pliki cookie
Otrzymywać powiadomienia
Zarządzaj powiadomieniami
Subskrybuj
Dziękujemy za subskrypcję
Zarządzaj powiadomieniami
Otrzymuj wiadomości i raporty z RT Deutsch bezpośrednio na swój telefon komórkowy lub komputer.
Masz
Powiadomienia włączone
Zarządzaj powiadomieniami
Nie chcę już otrzymywać powiadomień
Nie zrobią tego
Otrzymuj więcej powiadomień